RT9172-18GM
Richtek USA Inc.
Prodotto No:
RT9172-18GM
Pacchetto:
TO-263-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO263-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Richtek USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 3A