RT9178-26GB
Richtek USA Inc.
Prodotto No:
RT9178-26GB
Produttore:
Richtek USA Inc.
Pacchetto:
SOT-23-5
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.6V 200MA SOT23-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Richtek USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 200mA