RT9183-12GLF
Richtek USA Inc.
Prodotto No:
RT9183-12GLF
Pacchetto:
TO-252-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A TO252-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Richtek USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A