SEK153M6R3ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
SEK153M6R3ST
Descrizione:
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.417" (36.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.28 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 120Hz
Ratings -
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.736 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 15000 µF