SFV22R-2STE1LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
SFV22R-2STE1LF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN FFC FPC TOP 22POS 0.5MM R/A
Guida per l'utente
Actuator Color Brown
Mating Cycles -
Housing Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.071" (1.80mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Straight, Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 22
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series SFV-R
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)