SH2-26G-PT
On Shore Technology Inc.
Prodotto No:
SH2-26G-PT
Descrizione:
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB
Guida per l'utente
Insulation Height 0.331" (8.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr On Shore Technology Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style -
Features Polarizing Key
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 26
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series SH
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)