SLPX563M010H5P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
SLPX563M010H5P3
Descrizione:
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.4 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 8 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 56000 µF