SLW12S-1C7BLF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
SLW12S-1C7BLF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN FPC VERT 12POS 1MM PCB
Guida per l'utente
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.217" (5.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Last Time Buy
FFC, FCB Thickness 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Positions 12
Contact Finish Thickness -
Termination Kinked Pin
Mounting Type Through Hole
Series SLW-S
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.039" (1.00mm)