SLW23S-1C7LF
Amphenol ICC (FCI)
Prodotto No:
SLW23S-1C7LF
Produttore:
Amphenol ICC (FCI)
Descrizione:
CONN FFC FPC VERT 23POS 1MM PCB
Guida per l'utente
Actuator Color -
Mating Cycles 20
Housing Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.217" (5.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Last Time Buy
FFC, FCB Thickness 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Positions 23
Contact Finish Thickness -
Termination Kinked Pin
Mounting Type Through Hole
Series SLW-S
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.039" (1.00mm)