SMA6J60A-Q
Bourns Inc.
Prodotto No:
SMA6J60A-Q
Produttore:
Bourns Inc.
Pacchetto:
DO-214AC (SMA)
Descrizione:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Series Automotive, AEC-Q101, SMA6J-Q
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V