Casa / TVS Diodes / SMBJ16HE3/5B
minImg
SMBJ16HE3/5B
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Prodotto No:
SMBJ16HE3/5B
Pacchetto:
DO-214AA (SMBJ)
Descrizione:
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO214AA
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-214AA (SMBJ)
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28.8V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V