SN74ALS240ADB
Texas Instruments
Prodotto No:
SN74ALS240ADB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
20-SSOP
Descrizione:
PROTOTYPE
Guida per l'utente
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SSOP
Series 74ALS
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 2
Package Bulk
Current - Output High, Low 15mA, 24mA