STM32L063C8T6
STMicroelectronics
Prodotto No:
STM32L063C8T6
Pacchetto:
48-LQFP (7x7)
Descrizione:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 37
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 48-LQFP (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 2K x 8
Series STM32L0
Package / Case 48-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 10x12b; D/A 1x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V