STM32L162RCT6
STMicroelectronics
Prodotto No:
STM32L162RCT6
Produttore:
STMicroelectronics
Pacchetto:
64-LQFP (10x10)
Descrizione:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 51
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 8K x 8
Series STM32L1
Package / Case 64-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Data Converters A/D 21x12b; D/A 2x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V