Casa / LED Drivers / STP16C596AB1R
minImg
STP16C596AB1R
STMicroelectronics
Prodotto No:
STP16C596AB1R
Produttore:
STMicroelectronics
Pacchetto:
24-DIP
Descrizione:
IC LED DRIVER LINEAR 120MA 24DIP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Applications -
Voltage - Supply (Min) 4.5V
Topology Shift Register
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-DIP
Internal Switch(s) Yes
Number of Outputs 16
Series -
Type Linear
Package / Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply (Max) 5.5V
Voltage - Output 16V
Mfr STMicroelectronics
Frequency 25MHz
Dimming -
Package Tube
Current - Output / Channel 120mA