T90N1D12-48
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Prodotto No:
T90N1D12-48
Descrizione:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Switching Voltage 240VAC, 28VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 19 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 2.56 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series T90
Operate Time 15 ms
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 36 VDC