TC2117-1.8VEBTR
Microchip Technology
Prodotto No:
TC2117-1.8VEBTR
Pacchetto:
3-DDPAK
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA 3DDPAK
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 130 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 800mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 3-DDPAK
Control Features -
Series -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA