TCX302U030L3C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Prodotto No:
TCX302U030L3C
Descrizione:
CAP ALUM 3000UF 30V AXIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 30 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.875" Dia x 3.125" L (22.22mm x 79.38mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.643 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 39mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series TCX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5.29 A @ 2.4 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3000 µF