TPS7250QPW
Texas Instruments
Prodotto No:
TPS7250QPW
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
8-TSSOP
Descrizione:
IC REG LINEAR 5V 250MA 8TSSOP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 225 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 60dB ~ 50dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 325 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-TSSOP
Control Features Enable, Power Good
Series -
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 250mA