TPS7A05285PDBVR
Texas Instruments
Prodotto No:
TPS7A05285PDBVR
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
SOT-23-5
Descrizione:
IC REG LIN 2.85V 200MA SOT23-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
PSRR 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.308V @ 200mA