TS2596SCS50
Taiwan Semiconductor Corporation
Prodotto No:
TS2596SCS50
Pacchetto:
8-SOP
Descrizione:
3A STEP DOWN 5.0V SWITCHING VOLT
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Current - Output 2A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4.5V
Series -
Function Step-Down
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 150kHz
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V