TTN0.75SV250
Techflex
Prodotto No:
TTN0.75SV250
Produttore:
Techflex
Descrizione:
SLEEVING 0.75" ID 250' SILVER
Guida per l'utente
Operating Temperature -60°C ~ 255°C
Diameter - Inside 0.750" (19.05mm)
Color Silver
Material Fiberglass, Aluminized, Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating Non Flammable
Product Status Active
Diameter - Outside 0.800" (20.32mm)
Type Attributes Convoluted - Braided
Series ThermaShield® Tube
Type Sleeving, Insulated
Length 250' (76.20m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion Resistant
Features Chemical Resistant, Clean Cut
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)