TVX2C010MAD1LY
Nichicon
Prodotto No:
TVX2C010MAD1LY
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 1UF 20% 160V AXIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia x 0.472" L (6.30mm x 12.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series TVX
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 20.8 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF