UMP1H010MDD1TE
Nichicon
Prodotto No:
UMP1H010MDD1TE
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Bi-Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UMP
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 12.6 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF