UPJ1H121MPD6
Nichicon
Prodotto No:
UPJ1H121MPD6
Descrizione:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
In magazzino : 2175
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 435 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Mfr Nichicon
Capacitance 120 µF
Package Bulk
Impedance 170 mOhms