UPM1A391MPD6TD
Nichicon
Prodotto No:
UPM1A391MPD6TD
Descrizione:
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL
In magazzino : 274
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 490 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 635 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 390 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 150 mOhms