UPW2C2R2MED1TA
Nichicon
Prodotto No:
UPW2C2R2MED1TA
Descrizione:
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 25 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 40 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2.2 µF