URS1V101MPD1TA
Nichicon
Prodotto No:
URS1V101MPD1TA
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series URS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 330 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF