V15T16-CC400
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Prodotto No:
V15T16-CC400
Descrizione:
BASIC SWITCH V BASICS V15
Guida per l'utente
Operating Position 0.579" (14.7mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V15
Switch Function On-Mom
Operating Force 400gf
Overtravel 0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life -
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.060" (1.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V15T16
Differential Travel 0.020" (0.5mm)