Casa / Limit Switches / V15T16-DZ100A04
minImg
V15T16-DZ100A04
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Prodotto No:
V15T16-DZ100A04
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Guida per l'utente
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Release Force 10gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Simulated Roller
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 5,000,000 Cycles
Product Status Active
Series V15
Switch Function On-Mom
Operating Force 60gf
Overtravel 0.051" (1.3mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life 50,000 Cycles
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.125" (3.2mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number V15T16
Differential Travel 0.047" (1.2mm)