VMS-550C-48-CFS
CUI Inc.
Prodotto No:
VMS-550C-48-CFS
Descrizione:
AC/DC CONVERTER 48V 550W
Product Status Active
Efficiency 94%
Mfr CUI Inc.
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 11.46 A
Series VMS-550C-CFS (550W)
Power (Watts) 550W