WLD28-RP40
Omron Automation and Safety
Prodotto No:
WLD28-RP40
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Guida per l'utente
Operating Position 1.732" (44.0mm)
Operating Temperature -10°C ~ 80°C
Release Force 450gf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Cable Leads
Actuator Type Roller Plunger
Current Rating (Amps) 10A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT (DB/DM)
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 15,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series WL
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 1700gf
Overtravel 0.219" (5.6mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 750,000 Cycles
Mfr Omron Automation and Safety
Pretravel 0.067" (1.7mm)
Features Sealed - Hermetically
Package Bulk
Differential Travel 0.040" (1.0mm)