02510SS-12M-AL-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
02510SS-12M-AL-00
Description:
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 1.9 CFM (0.053m³/min)
Noise 21.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.040A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 13.8VDC
RPM 9500 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Width 10.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 25mm L x 25mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 30000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series 02510SS
Power (Watts) 480 mW