03010SS-12M-AL-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
03010SS-12M-AL-00
Description:
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 3.9 CFM (0.109m³/min)
Noise 30.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.070A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 13.2VDC
RPM 9500 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Width 10.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 30mm L x 30mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 30000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series 03010SS
Power (Watts) 840 mW