03515SS-12N-AA-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
03515SS-12N-AA-00
Description:
FAN AXIAL 35X15MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 5.7 CFM (0.157m³/min)
Noise 24.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.070A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 13.2VDC
RPM 8000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart
Width 15.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 35mm L x 35mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 30000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series 03515SS
Power (Watts) 800 mW