03828DA-12Q-AL-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
03828DA-12Q-AL-00
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 19.4 CFM (0.543m³/min)
Noise 55.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.490A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 13.2VDC
RPM 20000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Width 28.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 2.170 in H2O (540.5 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 38mm L x 38mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series 03828DA
Power (Watts) 5.88 W