03828DA-12Q-AU-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
03828DA-12Q-AU-00
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 19.4 CFM (0.543m³/min)
Noise 55.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.490A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 13.2VDC
RPM 20000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 28.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 2.160 in H2O (540.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency cUL, UL, VDE
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 38mm L x 38mm H
Weight 0.104 lb (47.17 g)
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series 03828DA
Power (Watts) 5.9 W