03828DA-12R-AU-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
03828DA-12R-AU-00
Description:
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
In Stock : 175
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 21.5 CFM (0.602m³/min)
Noise 58.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.630A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 13.2VDC
RPM 22000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 28.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 2.610 in H2O (650.1 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 38mm L x 38mm H
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series 03828DA
Power (Watts) 7.56 W