04028DA-12S-AU-FAA
NMB Technologies Corporation
Product No:
04028DA-12S-AU-FAA
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
In Stock : 187
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 24.7 CFM (0.692m³/min)
Noise 58.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.780A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
RPM 22000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 28.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 2.750 in H2O (685.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency cULus, VDE
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C
Material - Blade Plastic
Series 04028DA
Power (Watts) 9.36 W