05020GA-24M-AT-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
05020GA-24M-AT-00
Description:
FAN BLOWER 53X20MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 5.6 CFM (0.157m³/min)
Noise 32.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.080A
Fan Type Blower
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 12 ~ 25.2VDC
RPM 5600 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 20.00mm
Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Static Pressure 0.740 in H2O (184.3 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square/Rounded - 53mm L x 50mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 50000 Hrs @ 20°C
Material - Blade Plastic
Series 05020GA
Power (Watts) 1.92 W