05115GS-12M-AT-D0
NMB Technologies Corporation
Product No:
05115GS-12M-AT-D0
Description:
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 3.2 CFM (0.090m³/min)
Noise 31.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.070A
Fan Type Blower
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 13.8VDC
RPM 4300 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 15.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.440 in H2O (109.6 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series 05115GS
Power (Watts) 840 mW