06020SA-12M-ET-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
06020SA-12M-ET-00
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 18.4 CFM (0.515m³/min)
Noise 28.5dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.080A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 13.8VDC
RPM 4000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 20.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.170 in H2O (42.3 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C
Material - Blade Plastic
Series 06020SA
Power (Watts) 960 mW