06020SA-24J-ET-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
06020SA-24J-ET-00
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 12.7 CFM (0.356m³/min)
Noise 21.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.030A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 9 ~ 27.6VDC
RPM 2800 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 20.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.085 in H2O (21.2 Pa)
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C
Material - Blade Plastic
Series 06020SA
Power (Watts) 720 mW