06025SE-24R-FT-DW
NMB Technologies Corporation
Product No:
06025SE-24R-FT-DW
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
In Stock : 105
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 30.0 CFM (0.840m³/min)
Noise 38.5dB(A)
Ingress Protection IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 0.100A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 12 ~ 27.6VDC
RPM 6000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.405 in H2O (100.9 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cULus, VDE
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C
Material - Blade Plastic
Series 06025SE
Power (Watts) 2.4 W