06038RA-12R-EA-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
06038RA-12R-EA-00
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 59.0 CFM (1.65m³/min)
Noise 58.0dB
Ingress Protection IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating (Amps) 1.00A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 13.8VDC
RPM 11000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 1.520 in H2O (378.6 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 80000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series 06038RA
Power (Watts) 12 W