07525GA-24L-AA-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
07525GA-24L-AA-00
Description:
FAN BLOWER 75.7X25MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 7.8 CFM (0.218m³/min)
Noise 39.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.100A
Fan Type Blower
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 10 ~ 27.6VDC
RPM 3000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame -
Features Auto Restart
Width 25.00mm
Operating Temperature -
Static Pressure 0.380 in H2O (94.6 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 25°C
Material - Blade -
Series 07525GA
Power (Watts) 2.4 W