07530GA-24M-AT-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
07530GA-24M-AT-00
Description:
FAN BLOWER 75.7X30MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 10.5 CFM (0.294m³/min)
Noise 38.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.150A
Fan Type Blower
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 10 ~ 26VDC
RPM 3000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 30.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.440 in H2O (109.6 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square/Rounded - 75.7mm L x 75.7mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series 07530GA
Power (Watts) 3.6 W