08038RA-12N-EL-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
08038RA-12N-EL-00
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 61.8 CFM (1.73m³/min)
Noise 46.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.410A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 13.8VDC
RPM 4500 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame -
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Width 38.00mm
Operating Temperature -
Static Pressure 0.460 in H2O (114.6 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade -
Series 08038RA
Power (Watts) 4.9 W