09225KA-24M-EL-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
09225KA-24M-EL-00
Description:
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 47.6 CFM (1.33m³/min)
Noise 37.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) -
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Obsolete
Voltage Range 10 ~ 27.6VDC
RPM 2850 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Locked Rotor Sensor
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 92mm L x 92mm H
Weight 0.209 lb (94.8 g)
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series -
Power (Watts) 2.88 W