09225VA-12L-AT-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
09225VA-12L-AT-00
Description:
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 61.1 CFM (1.71m³/min)
Noise 38.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.240A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 7 ~ 13.8VDC
RPM 3600 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.260 in H2O (64.8 Pa)
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 92mm L x 92mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 60°C
Material - Blade Plastic
Series 09225VA
Power (Watts) 2.9 W